STMicroelectronics T2535-800G
Part No.:
T2535-800G
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT2535-800G.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order T2535-800G on DeepFinds Electronics?
3. Are the T2535-800G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of T2535-800G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of T2535-800G.
7.How to contact us to get technical supports, such as T2535-800G pin diagram, T2535-800G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image T2535-800G-TR T2535T-8G-TR T2535T-8I T2535-600G-TR T2535T-8T
Part Number T2535-800G-TR T2535T-8G-TR T2535T-8I T2535-600G-TR T2535T-8T
Series Snubberless™ ECOPACK®2 ECOPACK®2 Snubberless™ ECOPACK®2
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type Alternistor - Snubberless Standard Standard Alternistor - Snubberless Standard
Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 600 V 800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1 V 1 V 1.3 V 1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A 200A, 210A 200A, 210A 250A, 260A 200A, 210A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 35 mA 35 mA 80 mA 35 mA