Rohm Semiconductor TFZVTR2.4B
Part No.:
TFZVTR2.4B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZVTR2.4B.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW TUMD2M
Shipping
Inventory:112
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
TUMD2M
1. How to order TFZVTR2.4B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZVTR2.4B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZVTR2.4B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZVTR2.4B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZVTR2.4B pin diagram, TFZVTR2.4B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZVTR20B TFZVTR2.0B TFZVTR2.2B TFZVTR2.7B TFZVTR24B
Part Number TFZVTR20B TFZVTR2.0B TFZVTR2.2B TFZVTR2.7B TFZVTR24B
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V 2 V 2.2 V 2.7 V 24 V
Tolerance - ±5% ±5% - ±3%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 28 Ohms 140 Ohms 120 Ohms 100 Ohms 35 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 15 V 120 µA @ 500 mV 120 µA @ 700 mV 100 µA @ 1 V 200 nA @ 19 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C 150°C 150°C -55°C ~ 150°C 150°C