Rohm Semiconductor TFZVTR3.9B
Part No.:
TFZVTR3.9B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTFZVTR3.9B.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 500MW TUMD2M
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±4%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C
Supplier Device Package:
TUMD2M
1. How to order TFZVTR3.9B on DeepFinds Electronics?
3. Are the TFZVTR3.9B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFZVTR3.9B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFZVTR3.9B.
7.How to contact us to get technical supports, such as TFZVTR3.9B pin diagram, TFZVTR3.9B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFZVTR30B TFZVTR3.3B TFZVTR3.6B TFZVTR36B TFZVTR39B
Part Number TFZVTR30B TFZVTR3.3B TFZVTR3.6B TFZVTR36B TFZVTR39B
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30 V 3.3 V 3.6 V 36 V 39 V
Tolerance - - ±4% ±3% ±3%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms 70 Ohms 60 Ohms 75 Ohms 85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 23 V 20 µA @ 1 V 10 µA @ 1 V 200 nA @ 27 V 200 nA @ 30 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C 150°C 150°C