Tecate Group TPLH-3R0/10WR10X30
Part No.:
TPLH-3R0/10WR10X30
Manufacturer:
Tecate Group
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTPLH-3R0/10WR10X30.pdf
Description:
CAP 10F 3.0V T/H
Manufacturer:
Tecate Group
Series:
TPLH-Radial 3V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 F
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 65°C
Termination:
PC Pins
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.240" (31.50mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C