STMicroelectronics TS820-700B-TR
Part No.:
TS820-700B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTS820-700B-TR.pdf
Description:
IC SCR 8A 00V DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
700 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
70A, 73A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C