Rohm Semiconductor UDZSTE-172.7B
Part No.:
UDZSTE-172.7B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUDZSTE-172.7B.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 200MW UMD2
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±4%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
110 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UMD2
1. How to order UDZSTE-172.7B on DeepFinds Electronics?
3. Are the UDZSTE-172.7B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UDZSTE-172.7B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UDZSTE-172.7B.
Image UDZSTE-175.1B UDZSTE-174.7B UDZSTE-175.6B UDZSTE-1727B UDZSTE-1733B
Part Number UDZSTE-175.1B UDZSTE-174.7B UDZSTE-175.6B UDZSTE-1727B UDZSTE-1733B
Series - - - - -
Package/Case SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 4.7 V 5.6 V 27 V 33 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±3% ±3%
Power - Max 200 mW 200 mW 200 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 100 Ohms 60 Ohms 150 Ohms 250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 2 µA @ 1 V 1 µA @ 2.5 V 100 nA @ 21 V 100 nA @ 25 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C