Rohm Semiconductor UDZSTE-173.6B
Part No.:
UDZSTE-173.6B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUDZSTE-173.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 200MW UMD2
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C