Rohm Semiconductor UDZSTE-176.2B
Part No.:
UDZSTE-176.2B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUDZSTE-176.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW UMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C