Rohm Semiconductor UFZVFHTE-178.2B
Part No.:
UFZVFHTE-178.2B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUFZVFHTE-178.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW UMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2.67%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)