Rohm Semiconductor UFZVTE-176.8B
Part No.:
UFZVTE-176.8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUFZVTE-176.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW UMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2.5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)