UJ20-C-H-G-MSMT-P16-TR.pdf
| Image |  |
| Series | UJ20 | UJ20 | UJ20 | UJ20 | UJ20 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Contacts | 24 (16+8 Dummy) | 24 (6+18 Dummy) | 24 | 24 (6+18 Dummy) | 24 |
| Gender | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 | USB 2.0 | USB 2.0 | USB 2.0 | USB 2.0 |
| Mounting Feature | Horizontal | Vertical | Horizontal | Horizontal | Horizontal |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ingress Protection | - | - | - | - | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.25A, 1.25A, 5A | 0.25A, 1.25A, 5A | 0.25A, 1.25A, 5A | 0.25A, 1.25A, 5A | 0.25A, 1.25A, 5A |
| Voltage - Rated | 20VDC | 20VDC | 20VDC | 20VDC | 20VDC |