Adam Tech USB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R
Part No.:
USB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUSB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R.pdf
Description:
CONN RCPT USB4.0 TYPE-C 24POS
Shipping
Inventory:944
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
USB-C (USB TYPE-C)
Number of Contacts:
24
Gender:
Receptacle
Specifications:
USB 4.0
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
5A
Voltage - Rated:
20V
Mating Cycles:
10000
Shielding:
Shielded
1. How to order USB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R on DeepFinds Electronics?
3. Are the USB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of USB-C40-S-RA-CS6-SMT-BK-30-T/R?
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Series - - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Contacts 4 4 4 24 24
Gender Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
Mounting Feature Horizontal Vertical Horizontal Vertical Horizontal
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Features Board Guide Board Lock Board Lock - Board Guide
Ingress Protection - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -20°C ~ 60°C -20°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Number of Ports 1 1 1 1 1
Current Rating (Amps) 1.5A 1.5A 1A 0.25A, 1.25A, 5A 0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated 30VAC 30V 30VAC - -