Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10TTS08STRRPBF
Part No.:
VS-10TTS08STRRPBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVS-10TTS08STRRPBF.pdf
Description:
SCR 800V 10A TO263AB
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.15 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
6.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
1 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C