Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-12TTS08STRRPBF
Part No.:
VS-12TTS08STRRPBF
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVS-12TTS08STRRPBF.pdf
Description:
SCR 800V 12.5A TO263AB
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12.5 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
50 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A @ 50Hz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C