| Image |  |
| Series | HEXFRED® | HEXFRED® | - | * | * |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC | SOT-227-4, miniBLOC | 12-MTP Module | - | - |
| Packaging | Tube | Bulk | Tube | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop | Trench | Trench Field Stop | - | - |
| Configuration | Single | Single | Half Bridge | - | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V | 1200 V | 1200 V | - | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 281 A | 187 A | 75 A | - | - |
| Power - Max | 1087 W | 890 W | 305 W | - | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.05V @ 15V, 100A | 2.55V @ 15V, 100A | 2.65V @ 15V, 40A | - | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100 µA | 100 µA | 50 µA | - | - |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 9.35 nF @ 25 V | 6.15 nF @ 25 V | 3.2 nF @ 25 V | - | - |
| Input | Standard | Standard | Standard | - | - |
| NTC Thermistor | No | No | No | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | -40°C ~ 150°C (TJ) | -40°C ~ 150°C (TJ) | - | - |