Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT50YF120NT
Part No.:
VS-GT50YF120NT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
ECONO - 4 PACK IGBT
Shipping
Inventory:108
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
64 A
Power - Max:
231 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
50 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)