Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-ST083S12MFK2L
Part No.:
VS-ST083S12MFK2L
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
SCRs
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVS-ST083S12MFK2L.pdf
Description:
SCR 1.2KV 135A TO209AC
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.15 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
85 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
135 A
Current - Hold (Ih) (Max):
600 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2060A, 2160A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C