Littelfuse Inc. 0305.500H
Part No.:
0305.500H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial, Can, Horizontal
Datasheet:
DeepFinds Electronics0305.500H.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 277VAC/VDC
Shipping
Inventory:300
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
PICO® 305
Package / Case:
Radial, Can, Horizontal
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
277 VAC
Voltage Rating - DC:
277 VDC
Response Time:
Applications:
Hazardous Locations
Features:
Intrinsically Safe
Class:
Approval Agency:
ATEX, cURus, IECEx
Operating Temperature:
-40°C ~ 74°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Size / Dimension:
0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)
Grade:
Qualification:
1. How to order 0305.500H on DeepFinds Electronics?
3. Are the 0305.500H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0305.500H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0305.500H.
7.How to contact us to get technical supports, such as 0305.500H pin diagram, 0305.500H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0305.160H 0305.500H 0305.050H 0305.080H 0305.200H
Part Number 0305.160H 0305.500H 0305.050H 0305.080H 0305.200H
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series PICO® 305 PICO® 305 PICO® 305 PICO® 305 PICO® 305
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Fuse Type Board Mount Board Mount Board Mount Board Mount Board Mount
Current Rating (Amps) 160mA 500mA 50mA 80mA 200mA
Voltage Rating - AC 277 VAC 277 VAC 277 VAC 277 VAC 277 VAC
Voltage Rating - DC 277 VDC 277 VDC 277 VDC 277 VDC 277 VDC
Response Time - - - - -
Class - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 50°C -40°C ~ 74°C -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C -40°C ~ 50°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA 1.5kA 1.5kA 1.5kA 1.5kA
Size / Dimension 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm) 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm) 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm) 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm) 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)