Littelfuse Inc. 0496100.Z
Part No.:
0496100.Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
In-Line
Datasheet:
DeepFinds Electronics0496100.Z.pdf
Description:
FUSE LINK 100A 32VDC IN-LINE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
CABLEPRO®
Package / Case:
In-Line
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fuse Type:
Fuse Link
Current Rating (Amps):
100A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 VDC
Response Time:
Applications:
Automotive
Features:
Class:
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
2kA
Size / Dimension:
2.394" L x 0.729" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm)
Grade:
Qualification:
1. How to order 0496100.Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the 0496100.Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0496100.Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0496100.Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as 0496100.Z pin diagram, 0496100.Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0496100.ZXBUL 0496100.Z 0496100.ZXG-UL
Part Number 0496100.ZXBUL 0496100.Z 0496100.ZXG-UL
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series CABLEPRO® CABLEPRO® CABLEPRO®
Package / Case In-Line In-Line In-Line
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Mounting Type Free Hanging (In-Line) Free Hanging (In-Line) Free Hanging (In-Line)
Fuse Type Fuse Link Fuse Link Fuse Link
Current Rating (Amps) 100A 100A 100A
Voltage Rating - AC - - -
Voltage Rating - DC 32 VDC 32 VDC 32 VDC
Response Time - - -
Applications Automotive Automotive Automotive
Features - - -
Class - - -
Approval Agency UR UL UR
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA 2kA 2kA
Size / Dimension 2.394" L x 0.720" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm) 2.394" L x 0.729" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm) 2.394" L x 0.720" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm)