Littelfuse Inc. 0TLS080.T
Part No.:
0TLS080.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
DeepFinds Electronics0TLS080.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 80A 170VDC
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® TLS
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
80A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Telecom
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
0.563" Dia x 0.880" L (14.30mm x 22.35mm)
Grade:
Qualification:
1. How to order 0TLS080.T on DeepFinds Electronics?
3. Are the 0TLS080.T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0TLS080.T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0TLS080.T.
7.How to contact us to get technical supports, such as 0TLS080.T pin diagram, 0TLS080.T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0TLS080.T 0TLS080.TXV 0TLS080.TXLS 0TLS080.TXL 0TLS080.TXLB
Part Number 0TLS080.T 0TLS080.TXV 0TLS080.TXLS 0TLS080.TXL 0TLS080.TXLB
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series POWR-GARD® TLS POWR-GARD® TLS POWR-GARD® TLS POWR-GARD® TLS POWR-GARD® TLS
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Requires Holder Through Hole Through Hole Requires Holder Bolt Mount
Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
Current Rating (Amps) 80A 80A 80A 80A 80A
Voltage Rating - AC - - - - -
Voltage Rating - DC 170 VDC 170 VDC 170 VDC 170 VDC 170 VDC
Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
Applications Telecom Telecom Telecom Telecom Telecom
Features - - - - -
Class - - - - -
Approval Agency CE, cURus, TUV CE, cURus, TUV CE, cURus, TUV CE, cURus, TUV CE, cURus, TUV
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA 100kA 100kA 100kA 100kA
Size / Dimension 0.563" Dia x 0.880" L (14.30mm x 22.35mm) 0.563" Dia x 0.877" H (14.30mm x 22.28mm) 0.562" Dia x 0.944" L (14.28mm x 23.98mm) 0.563" Dia x 0.880" L (14.30mm x 22.35mm) 0.563" Dia x 1.580" L (14.30mm x 40.13mm)