Honeywell Sensing and Productivity Solutions 143-201FAG-RC1
Part No.:
143-201FAG-RC1
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
NTC Thermistors
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
DeepFinds Electronics143-201FAG-RC1.pdf
Description:
THERMISTOR NTC 200OHM 3420K DISC
Manufacturer:
Series:
143
Package/Case:
Disc 5mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance in Ohms @ 25°C:
200
Resistance Tolerance:
±10%
B Value Tolerance:
±2.3%
B0/50:
3420K
B25/50:
B25/75:
Operating Temperature:
-60°C ~ 125°C
Power - Max:
Length - Lead Wire:
1.50" (38.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Grade:
Qualification:
1. How to order 143-201FAG-RC1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 143-201FAG-RC1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 143-201FAG-RC1?
Image 143-101FAG-RC1 143-201FAG-RC1 143-502LAG-RC1 143-102LAG-A01 143-201FAG-A02
Part Number 143-101FAG-RC1 143-201FAG-RC1 143-502LAG-RC1 143-102LAG-A01 143-201FAG-A02
Series 143 143 143 143 143
Package/Case Disc 5mm Disc 5mm Disc 5mm Disc 5mm Disc 5mm
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Active Obsolete
Resistance in Ohms @ 25°C 100 200 5k 1k -
Resistance Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% -
B Value Tolerance ±2.3% ±2.3% - - -
B0/50 3420K 3420K - - -
B25/85 - - 3974K 3974K -
Operating Temperature -60°C ~ 125°C -60°C ~ 125°C -60°C ~ 125°C -60°C ~ 125°C -60°C ~ 125°C
Power - Max - - - - -
Length - Lead Wire 1.50" (38.00mm) 1.50" (38.00mm) 1.50" (38.00mm) 1.50" (38.00mm) 1.50" (38.00mm)