JST Sales America Inc. 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-
Part No.:
15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
FLZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
15
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)- on DeepFinds Electronics?
3. Are the 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)- price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)-?
Image 15FLZ-RSM1-TB 15FLZ-SM1-TB 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)- 15FLZ-SM2-TB(LF)(SN)(P)-
Part Number 15FLZ-RSM1-TB 15FLZ-SM1-TB 15FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)(P)- 15FLZ-SM2-TB(LF)(SN)(P)-
Series FLZ FLZ FLZ FLZ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
Connector/Contact Type Contacts, Bottom Contacts, Top Contacts, Bottom Contacts, Top
Number of Positions 15 15 15 15
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm
Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
Cable End Type Tapered Tapered Tapered Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin-Lead Tin-Lead Tin Tin
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C