Microsemi Corporation 1EZ150D2/TR12
Part No.:
1EZ150D2/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1EZ150D2/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
150 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
1300 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1EZ150D2/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1EZ150D2/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1EZ150D2/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1EZ150D2/TR12.
Image 1EZ150D2/TR12 1EZ150D2E3/TR12 1EZ150D2/TR8 1EZ150D2E3/TR8
Part Number 1EZ150D2/TR12 1EZ150D2E3/TR12 1EZ150D2/TR8 1EZ150D2E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 150 V 150 V 150 V 150 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 1300 Ohms 1300 Ohms 1300 Ohms 1300 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V 500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C