Microsemi Corporation 1EZ150D/TR8
Part No.:
1EZ150D/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics1EZ150D/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
150 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
1300 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 114 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C