Microsemi Corporation 1EZ170D5E3/TR8
Part No.:
1EZ170D5E3/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics1EZ170D5E3/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
170 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
1450 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 130.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1EZ170D5E3/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1EZ170D5E3/TR8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1EZ170D5E3/TR8?
Image 1EZ170D5E3/TR12 1EZ170D5E3/TR8
Part Number 1EZ170D5E3/TR12 1EZ170D5E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 170 V 170 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 1450 Ohms 1450 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 130.4 V 500 nA @ 130.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C