Microsemi Corporation 1EZ200D10/TR8
Part No.:
1EZ200D10/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics1EZ200D10/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 1W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
1900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1EZ200D10/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1EZ200D10/TR8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1EZ200D10/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1EZ200D10/TR8.
Image 1EZ200D10/TR12 1EZ200D10E3/TR12 1EZ200D10/TR8 1EZ200D10E3/TR8
Part Number 1EZ200D10/TR12 1EZ200D10E3/TR12 1EZ200D10/TR8 1EZ200D10E3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 200 V 200 V 200 V 200 V
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 1900 Ohms 1900 Ohms 1900 Ohms 1900 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V 500 nA @ 152 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C