Central Semiconductor Corp 1N4004GPP BK
Part No.:
1N4004GPP BK
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N4004GPP BK.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
8pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order 1N4004GPP BK on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N4004GPP BK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N4004GPP BK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N4004GPP BK.
Image 1N4004GPP BK
Part Number 1N4004GPP BK
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F 8pF @ 4V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package DO-41
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C