onsemi 1N4753A-T50A
Part No.:
1N4753A-T50A
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N4753A-T50A.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 1W DO41
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 27.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order 1N4753A-T50A on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N4753A-T50A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N4753A-T50A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N4753A-T50A.
Image 1N4753A 1N4753A-T50A 1N4753A_T50R
Part Number 1N4753A 1N4753A-T50A 1N4753A_T50R
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series - - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V 36 V 36 V
Tolerance ±5% ±5% ±5%
Power - Max 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 27.4 V 5 µA @ 27.4 V 5 µA @ 27.4 V
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C