Microsemi Corporation 1N4761AP/TR12
Part No.:
1N4761AP/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N4761AP/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 75V 1W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
175 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N4761AP/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N4761AP/TR12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N4761AP/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N4761AP/TR12.
Image 1N4761APE3/TR12 1N4761APE3/TR8 1N4761AP/TR12 1N4761AP/TR8
Part Number 1N4761APE3/TR12 1N4761APE3/TR8 1N4761AP/TR12 1N4761AP/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 75 V 75 V 75 V 75 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 175 Ohms 175 Ohms 175 Ohms 175 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 56 V 5 µA @ 56 V 5 µA @ 56 V 5 µA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C