Microsemi Corporation 1N5228BDO35E3
Part No.:
1N5228BDO35E3
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5228BDO35E3.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO204AH
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
DO-204AH (DO-35)
1. How to order 1N5228BDO35E3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5228BDO35E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5228BDO35E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5228BDO35E3.
Image 1N5228BDO35E3
Part Number 1N5228BDO35E3
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C