Microchip Technology 1N5242B/TR
Part No.:
1N5242B/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5242B/TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 500MW DO204AH
Manufacturer:
Microchip Technology
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
DO-204AH (DO-35)
1. How to order 1N5242B/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5242B/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5242B/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5242B/TR.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5242B/TR pin diagram, 1N5242B/TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5242B 1N5242BUR-1/TR 1N5242B-1 1N5242B/TR 1N5242BUR-1
Part Number 1N5242B 1N5242BUR-1/TR 1N5242B-1 1N5242B/TR 1N5242BUR-1
Series - - - - -
Package/Case DO-204AH, DO-35, Axial DO-213AA DO-204AH, DO-35, Axial DO-204AH, DO-35, Axial DO-213AA
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.1 V 1 µA @ 9.1 V 1 µA @ 9.1 V 1 µA @ 9.1 V 1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.1 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.1 V @ 200 mA