Microsemi Corporation 1N5265BDO35
Part No.:
1N5265BDO35
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5265BDO35.pdf
Description:
DIODE ZENER 62V 500MW DO204AH
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
185 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 47 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
DO-204AH (DO-35)
1. How to order 1N5265BDO35 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5265BDO35 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5265BDO35?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5265BDO35.
Image 1N5265BDO35
Part Number 1N5265BDO35
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging Bag
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 185 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 47 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C