Microchip Technology 1N5300/TR
Part No.:
1N5300/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Current Regulation - Diodes, Transistors
Package:
DO-204AA, DO-7, Axial
Description:
DIODE CUR REG 100V 1.43MA 475MW
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Anode - Cathode (Vak)(Max):
100V
Regulator Current (Max):
1.43mA
Voltage - Limiting (Max):
1.5V
Power - Max:
475mW
Applications:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
DO-7
1. How to order 1N5300/TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5300/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5300/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5300/TR.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5300/TR pin diagram, 1N5300/TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5300 1N5300-1 1N5300-1/TR 1N5300/TR 1N5300UR-1/TR
Part Number 1N5300 1N5300-1 1N5300-1/TR 1N5300/TR 1N5300UR-1/TR
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued Active Active Active
Voltage - Anode - Cathode (Vak)(Max) 100V 100V 100V 100V 100V
Regulator Current (Max) 1.43mA 1.43mA 1.43mA 1.43mA 1.43mA
Voltage - Limiting (Max) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Power - Max 475mW 500mW 500mW 475mW 500mW