Microsemi Corporation 1N5339/TR12
Part No.:
1N5339/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5339/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 5W T18
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
T-18
1. How to order 1N5339/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5339/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5339/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5339/TR12.
Image 1N5339B/TR12 1N5339/TR12 1N5339A/TR12 1N5339AE3/TR12 1N5339AE3/TR13
Part Number 1N5339B/TR12 1N5339/TR12 1N5339A/TR12 1N5339AE3/TR12 1N5339AE3/TR13
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±5% ±20% ±10% ±10% ±10%
Power - Max 5 W 5 W 5 W 5 W 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1 Ohms 1 Ohms 1 Ohms 1 Ohms 1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C