onsemi 1N5343BG
Part No.:
1N5343BG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5343BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 5W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
T-18, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 5.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5343BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5343BG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5343BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5343BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5343BG pin diagram, 1N5343BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5343BG
Part Number 1N5343BG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case T-18, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±5%
Power - Max 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 5.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C