onsemi 1N5344BG
Part No.:
1N5344BG
Manufacturer:
onsemi
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5344BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL
Shipping
Inventory:740
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
T-18, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 6.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5344BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5344BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5344BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5344BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5344BG pin diagram, 1N5344BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5344BG
Part Number 1N5344BG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case T-18, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 6.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C