onsemi 1N5344BRL
Part No.:
1N5344BRL
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5344BRL.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 6.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5344BRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5344BRL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5344BRL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5344BRL.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5344BRL pin diagram, 1N5344BRL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5344BRLG 1N5344BRL
Part Number 1N5344BRLG 1N5344BRL
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case T-18, Axial T-18, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 5 W 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms 1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 6.2 V 10 µA @ 6.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C