Microsemi Corporation 1N5347B/TR12
Part No.:
1N5347B/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5347B/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 5W T18
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 7.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
T-18
1. How to order 1N5347B/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5347B/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5347B/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5347B/TR12.
Image 1N5347B/TR12 1N5347BE3/TR12 1N5347BE3/TR13 1N5347B/TR8 1N5347BE3/TR8
Part Number 1N5347B/TR12 1N5347BE3/TR12 1N5347BE3/TR13 1N5347B/TR8 1N5347BE3/TR8
Series - - - - -
Package/Case T-18, Axial T-18, Axial T-18, Axial T-18, Axial T-18, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V 10 V 10 V 10 V 10 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 5 W 5 W 5 W 5 W 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms 2 Ohms 2 Ohms 2 Ohms 2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 7.2 V 5 µA @ 7.2 V 5 µA @ 7.2 V 5 µA @ 7.2 V 5 µA @ 7.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C