Microsemi Corporation 1N5377AE3/TR12
Part No.:
1N5377AE3/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5377AE3/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 5W T18
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
91 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 65.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
T-18
1. How to order 1N5377AE3/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5377AE3/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5377AE3/TR12?
Image 1N5377AE3/TR13 1N5377AE3/TR12 1N5377AE3/TR8
Part Number 1N5377AE3/TR13 1N5377AE3/TR12 1N5377AE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - -
Package/Case T-18, Axial T-18, Axial T-18, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 91 V 91 V 91 V
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Power - Max 5 W 5 W 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 75 Ohms 75 Ohms 75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 65.5 V 500 nA @ 65.5 V 500 nA @ 65.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C