Microchip Technology 1N5420US
Part No.:
1N5420US
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
SQ-MELF, E
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5420US.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A D-5B
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SQ-MELF, E
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 9 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D-5B
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order 1N5420US on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5420US price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5420US?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5420US.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5420US pin diagram, 1N5420US datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5420US 1N5420US/TR
Part Number 1N5420US 1N5420US/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case SQ-MELF, E SQ-MELF, E
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 400 ns 400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 600 V 1 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D-5B D-5B
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C