Microsemi Corporation 1N5913BP/TR8
Part No.:
1N5913BP/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5913BP/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5913BP/TR8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5913BP/TR8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5913BP/TR8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5913BP/TR8.
Image 1N5913BP/TR12 1N5913BPE3/TR12 1N5913BP/TR8 1N5913BPE3/TR8
Part Number 1N5913BP/TR12 1N5913BPE3/TR12 1N5913BP/TR8 1N5913BPE3/TR8
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V 3.3 V 3.3 V 3.3 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 1.5 W 1.5 W 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1 V 100 µA @ 1 V 100 µA @ 1 V 100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C