Microsemi Corporation 1N5914P/TR12
Part No.:
1N5914P/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5914P/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5914P/TR12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5914P/TR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5914P/TR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5914P/TR12.
Image 1N5914P/TR12 1N5914PE3/TR12 1N5914P/TR8 1N5914PE3/TR8
Part Number 1N5914P/TR12 1N5914PE3/TR12 1N5914P/TR8 1N5914PE3/TR8
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 3.6 V 3.6 V 3.6 V
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
Power - Max 1.5 W 1.5 W 1.5 W 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 9 Ohms 9 Ohms 9 Ohms 9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 1 V 75 µA @ 1 V 75 µA @ 1 V 75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C