Microsemi Corporation 1N5917AG
Part No.:
1N5917AG
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5917AG.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO204AL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
DO-204AL (DO-41)
1. How to order 1N5917AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5917AG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5917AG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5917AG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5917AG pin diagram, 1N5917AG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5917AG
Part Number 1N5917AG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Tolerance ±10%
Power - Max 1.25 W
Impedance (Max) (Zzt) 5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C