onsemi 1N5920BG
Part No.:
1N5920BG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5920BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5920BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5920BG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5920BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5920BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5920BG pin diagram, 1N5920BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5920BG
Part Number 1N5920BG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Box
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C