onsemi 1N5920BRLG
Part No.:
1N5920BRLG
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5920BRLG.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 3W AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Axial
1. How to order 1N5920BRLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5920BRLG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5920BRLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5920BRLG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5920BRLG pin diagram, 1N5920BRLG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5920BRLG
Part Number 1N5920BRLG
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C