Micro Commercial Co 1N5923B3P-AP
Part No.:
1N5923B3P-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5923B3P-AP.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 3W DO41
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order 1N5923B3P-AP on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5923B3P-AP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5923B3P-AP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5923B3P-AP.
Image 1N5923B3P-AP 1N5923B3P-TP
Part Number 1N5923B3P-AP 1N5923B3P-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 6.5 V 5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)