onsemi 1N5923BRL
Part No.:
1N5923BRL
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5923BRL.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 3W AXIAL
Manufacturer:
onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
1. How to order 1N5923BRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5923BRL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5923BRL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5923BRL.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5923BRL pin diagram, 1N5923BRL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5923BRLG 1N5923BRL
Part Number 1N5923BRLG 1N5923BRL
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.2 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 3.5 Ohms 3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 6.5 V 5 µA @ 6.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C