onsemi 1N5927BG
Part No.:
1N5927BG
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5927BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 3W AXIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
6.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Axial
1. How to order 1N5927BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5927BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5927BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5927BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5927BG pin diagram, 1N5927BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5927BG
Part Number 1N5927BG
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 6.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C