onsemi 1N5929BG
Part No.:
1N5929BG
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5929BG.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 3W AXIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Axial
1. How to order 1N5929BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5929BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5929BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5929BG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5929BG pin diagram, 1N5929BG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5929BG
Part Number 1N5929BG
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C