onsemi 1N5929BRNG
Part No.:
1N5929BRNG
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5929BRNG.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 3W DO41
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order 1N5929BRNG on DeepFinds Electronics?
3. Are the 1N5929BRNG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N5929BRNG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N5929BRNG.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N5929BRNG pin diagram, 1N5929BRNG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N5929BRNG
Part Number 1N5929BRNG
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±5%
Power - Max 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 9 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C